پخش «حاجی واشنگتن» در آیین ۴۸ سالگی دانشگاه صداوسیما

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ مطلب

به گزارش نت فیس، به نقل از روابط عمومی دانشگاه صداوسیما، دکتر علی‌عسکری در آیین گرامی‌داشت چهل و هشتمین سال تأسیس دانشگاه صداوسیما گفت: رهبری معتقدند که اگر دانشگاه صداوسیما در تربیت دانش آموختگان کارآمد و نیروی متخصص به شایستگی عمل کند بسیاری از نواقص و ضعف‌های در عرصه فرهنگ، هنر و رسانه برطرف خواهد شد.

رییس سازمان صداوسیما افزود: دنیای امروز با افزایش روزافزون ماهواره‌ها و شبکه‌های فضای مجازی احاطه شده است که هر یک می‌خواهند دیدگاه و عقیده خود را به مخاطب ارائه دهند. در این میان رسانه ملی بسان جبهه مقاومت است که در یک رویارویی مستقیم با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمن قرار دارد.

دکتر علی‌عسکری ضمن تقدیر از تلاش‌ها و زحمات دکتر اسفندیاری در یک سال گذشته و تشکر از ابتکار برگزاری مراسم سالگرد تأسیس این دانشگاه و ابراز امیدواری برای تداوم آن در سال‌های آینده، جایگاه دانشگاه صداوسیما را بسیار مهم، اثرگذار و راهبردی دانست و گفت: البته نباید به وضعیت حال بسنده کنیم و باید برای رسیدن به جایگاه اصلی و واقعی این دانشگاه بیشتر تلاش کنیم و در این راه همراه دانشگاه خواهیم بود. خصوصا در بخش‌هایی مانند فضای مجازی باید کار جدی‌تر انجام بشود.

معاون پیشین آموزش و پژوهش سازمان صداوسیما از اساتید و دانشجویان خواست تا در مسیر اعتلا و پیشرفت این دانشگاه تلاشی مضاعف داشته باشند.

وی گفت: نگاه من به دانشگاه صداوسیما نگاهی آرمانی است که بتواند در جهان صاحب سخن باشد. این دانشگاه باید از جهت تکنیکی،‌ علمی، هنری و فلسفه اسلامی و انقلابی در سطح جهان بدرخشد؛ چرا که معلق به انقلاب اسلامی است.

همچنین در این مراسم، دکتر شهاب اسفندیاری، رییس دانشگاه صداوسیما نگاه مقام معظم رهبری به تحولات نوین علمی، فرهنگی و رسانه‌ای جهان را نگاهی عمیق و دقیق توصیف کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب، اخیرا از تحول تمدنی مهمی سخن گفتند که پیامدهایی بزرگتر از انقلاب صنعتی به همراه دارد و رسانه‌ها تلاش بنیادی در این تحول دارند.

رییس دانشگاه صداوسیما گفت: اگر روزگاری مفاهیم و نظریه‌هایی همچون دهکده جهانی مک لوهان، موج سوم الوین تافلر، جامعه شبکه‌ای مانوئل کاستلز، مدرنیته سیال زیگموند باومن، هایپر رئالیستی ژان بودریار، تکنوپولی پستمن و بسیاری از نظریه‌های دیگر به کتاب‌ها و دانشگاه‌ها محدود می‌شدند و شبیه رمان‌های علمی تخیلی بودند، امروزه همه ما در زندگی روزمره خود با آن‌ها سروکار داریم و پیامدهای این تحولات در عالی ترین جلسات راهبردی و سیاست‌گذاری کشور مورد بحث قرار می‌گیرند.

اسفندیاری ادامه داد: دانشگاه صداوسیما در راستای مواجهه آگاهانه و فعالانه با این تحول تمدنی بزرگ مسئولیت سنگینی بر دوش دارد که شامل تربیت نیروی متعهد هوشمند و کارآمد است و هم شامل تحقیق و نظریه‌پردازی بومی برای مواجهه با مسائل جدیدی که با آن مواجه هستیم.

وی برگزاری مراسم ۴۸ سالگی دانشگاه صداوسیما را فرصتی برای همدلی و هم‌افزایی مدیران ارشد سازمان، روسای پیشین دانشگاه، هنرمندان و برنامه‌سازان، استادان و دانشجویان خواند و گفت: این هم افزایی، چشم‌انداز و افق دانشگاه را روشن‌تر و نیل به اهداف آن را تسهیل و تسریع می‌کند.

پخش کلیپ روسای پیشین دانشگاه، کلیپ تاریخچه دانشگاه صداوسیما و سخنرانی منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما و مهندس لطف‌الله سیاهکلی رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی از دیگر برنامه‌های آیین ۴۸ سالگی دانشگاه صداوسیما بود.

در این مراسم که با حضور رییس سازمان، معاونان و مدیران ارشد، روسای پیشین دانشگاه، هنرمندان و برنامه‌سازان، دانش آموختگان سال‌های گذشته دانشگاه، استادان و کارکنان و دانشجویان صداوسیما برگزار شد، کارمندان، مدیران و دانشجویان نمونه این دانشگاه مورد قدردانی قرار گرفتند. همچنین با حضور رییس سازمان از دیوار مشاهیر دانشگاه که تصاویر دانش آموختگان نام آور و موفق دانشگاه بر آن نصب شده است، پرده‌برداری شد.

مجید انتظامی: فیلم حاجی واشنگتن به واقع تاریخ سینمای ایران است

در پایان فیلم مرمت شده «حاجی واشنگتن» اثر مرحوم علی حاتمی با بازی درخشان عزت‌الله انتظامی در آمفی تئاتر این دانشگاه به نمایش درآمد.

در همین ارتباط فرزند عزت الله انتظامی، فیلم سینمایی«حاجی واشنگتن» اثر مرحوم علی حاتمی را شناسنامه و تاریخ سینمایی ایران توصیف کرد.

مجید انتظامی گفت: «حاجی واشنگتن» فیلمی رئال، نرم و طبیعی است که دانشجویان دانشگاه صداوسیما، کارگردان و فیلم سازان جوان به راحتی می توانند با آن ارتباط برقرار کرده و آن را تجزیه و تحلیل کنند.

وی افزود: این فیلم با ادبیات خاص مرحوم علی حاتمی نمونه یک فیلم کاملا ایرانی، عامه پسند و عامه فهم است و هنرجویان جوان، فیلم سازی آسان و بی تکلف را می توانند با تماشا و بررسی این فیلم فرا بگیرند.

انتظامی، مرحوم علی حاتمی را نماد فیلمسازی فرهنگی و ادبی معرفی کرد و گفت: با شناختی که از حاتمی داشتم، به راستی او شاعر سینمای ایران بود، چرا که هم شاعر بود، هم شاعرانه می‌نوشت و هم دیالوگ‌های او در سینمای ایران ماندگار و چه بسا ضرب‌المثل شد. خلاصه در یک جمله، او در سینمای ایران به اجتهاد رسید.

فرزند استاد عزت الله انتظامی حال پدر را سلامت توصیف کرد و ادامه داد: با عنایت خداوند، حال عمومی عزت الله انتظامی خوب و سرحال هستند. اوقات فراغت خود را به خواندن کتاب و صحبت کردن با آشنایان خود می گذراند و به حد توانایی پیاده روی می کند.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم